Czym jest program „Aktywna Tablica” i dlaczego warto z niego skorzystać?

Strona główna » Czym jest program „Aktywna Tablica” i dlaczego warto z niego skorzystać?

Aktywna Tablica” to program wspierający modernizację technologiczną polskich szkół. Pozwala uzyskać do 80% zwrotu kosztów zakupu nowoczesnego sprzętu, takiego jak tablice multimedialne, monitory interaktywne, oprogramowanie, czy inne pomoce dydaktyczne. To często sprzęty bardzo drogie, dlatego warto poznać możliwości finansowania ich zakupu. Co trzeba wiedzieć o programie „Aktywna Tablica”, kto może z niego skorzystać i gdzie się zgłosić?

Czego dotyczy projekt?

Projekt „Aktywna Tablica” to rządowy program dofinansowania zakupu nowoczesnego sprzętu multimedialnego dla szkół i placówek edukacyjnych. Mogą wziąć w nim udział ośrodki, które kształcą dzieci i młodzież – szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe (zarówno publiczne, jak i prywatne, również te funkcjonujące za granicą).

Szczegółowe informacje na temat projektu „Aktywna Tablica” są dostępne na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej (w serwisie gov.pl: www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/aktywna-tablica). 

Obecnie funkcjonuje program na lata 2020-2024. Jego podstawowe założenia, to:

 • Każda placówka może skorzystać z programu tylko raz. W 2023 roku mogą to zrobić szkoły, które nie skorzystały z Programu w kolejnych latach.
 • Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także szkoły za granicą mogą wnioskować o wsparcie w kwocie do 14 000 zł.
 • Szkoła kształcąca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (także z niepełnosprawnościami i uczniów niewidomych) może wnioskować o kwotę do 35  000 zł.

Jednocześnie każdy specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy może wnioskować o wsparcie finansowe do 100 000 zł na zakup nowoczesnej drukarki.

Program „Aktywna Tablica” – terminy

Warto się spieszyć, ponieważ w 2023 roku szkoły mogą składać wnioski do 15 maja. Kwalifikacja do programu powinna zakończyć się z końcem czerwca, a wypłata środków na zakup sprzętów – do 31 sierpnia, a więc jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. 

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w wypełnieniu wniosku lub mają Państwo pytania odnośnie Programu – zapraszamy do kontaktu – pomożemy Państwu zgłosić się po potrzebne środki na czas.

Program „Aktywna Tablica” jako wsparcie w edukacji uczniów z SPE

Na program „Aktywna Tablica” powinny szczególną uwagę zwrócić placówki, które kształcą dzieci lub młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE). W edukacji dzieci z SPE ogromną rolę odgrywają nowoczesne sprzęty multimedialne (takie jak monitory, tablice interaktywne) oraz dedykowane oprogramowanie. Specjalistyczne programy SPE to zestawy adresujące konkretne problemy, z jakimi mierzą się uczniowie – takie jak opóźniony rozwój mowy, autyzm, dysleksja, dyskalkulia, czy kłopoty wychowawcze.

Programy takie składają się z różnego rodzaju drukowanych materiałów dydaktycznych (kart, plansz) jak i ćwiczeń multimedialnych, które uczeń wykonuje na komputerze lub tablecie. Nowoczesna forma prezentowania wiedzy zachęca do nauki również dzieci z deficytami uwagi, problemami z adaptacją, czy ADHD. 

Nowoczesne oprogramowanie SPE nie tylko wykorzystuje zalety najnowszych technologii, ale pozwala też kompleksowo diagnozować problemy uczniów z SPE, a następnie planować i realizować terapię. Ze względu na rozbudowany zakres ćwiczeń i specjalizację takich programów (są tworzone przez ekspertów z danej dziedziny).

Jakie urządzenia i pomoce dydaktyczne można kupić w ramach programu?

W ramach programu „Aktywna Tablica” mogą Państwo kupić różne sprzęty, urządzenia, pomoce dydaktyczne, a nawet wyposażenie szkolne (np. różnego typu instalacje wspomagające rozwój sensoryczny). Zakup, jakich urządzeń warto rozważyć:

 • Tablice multimedialne – urządzenia, które pozwalają na kreatywne prowadzenie lekcji. To urządzenia dotykowe, pozwalające sterować materiałem za pomocą gestów (do czego można włączyć również uczniów). Oprócz tego można używać ich jak tradycyjnej tablicy.
 • Monitory interaktywne – dotykowe ekrany, które wspomagają koncentrację uczniów, w połączeniu z oprogramowaniem SPE są skutecznym wsparciem dla uczniów, których dotyczą specjalne potrzeby edukacyjne.
 • Pozostały sprzęt multimedialny – laptopy, tablety, komputery, głośniki, klawiatury, czy projektory.
 • Pomoce do integracji sensorycznej – konstrukcje do aktywności fizycznych, domki sensoryczne, kapsuły poznawania świata przez zmysły i wiele innych.

To tylko wybrane przykłady. Możliwość jest naprawdę dużo, dlatego warto rozważyć zakup nowoczesnego sprzętu z dofinansowaniem nawet 80% wartości sprzętu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Zapisz się na newsletter

  [mailpoet_form id="1"]

  Katalog Aktywna Tablica

  Email: kontakt@kapitankredka.pl

  Tel: 579 579 550

  Kapitan Kredka sp. z o.o.
  ul. Dąbrowskiego 40
  42-218 Częstochowa

  NIP 5732942141
  KRS 0001024161

  Designed by: Proformat