Sala informatyczna wymaga skompletowania stanowiska komputerowego dla każdego z uczniów przebywających na zajęciach. Przez wiele lat standardem był zakup komputerów stacjonarnych wraz z monitorami, które umożliwiały wykonywanie zadań w czasie lekcji. Rozwiązanie to wciąż funkcjonuje i dobrze się sprawdza, ale coraz więcej ostatnio słyszy się o terminalach, które stopniowo zastępują tradycyjny sprzęt. Które z rozwiązań wybrać dla szkoły – pracownię terminalową czy komputerową?
Wyposażenie stanowiska komputerowego dla uczniów nie jest łatwym zadaniem. Poza tym, że należy zadbać o aspekty ergonomiczne pozwalające wykonywać zadania w sposób bezpieczny dla zdrowia (w szczególności kręgosłupa i wzroku), znaczenie ma również wybór odpowiedniego sprzętu informatycznego.
Przez wiele lat standardem w szkołach były tradycyjne stanowiska komputerowe wyposażone w monitor oraz komputer stacjonarny i pozostałe akcesoria umożliwiające obsługę systemu operacyjnego, narzędzi i dedykowanych platform w czasie zajęć. Pracownia komputerowa to jedno z dostępnych rozwiązań, natomiast drugą opcją – bardziej nowoczesną – jest utworzenie w szkole pracowni terminalowej. Jakie korzyści przemawiają za wyborem wyposażenia do każdej z nich?
Pracownia komputerowa w szkole to nic innego jak odpowiednio wyposażona sala lekcyjna umożliwiająca prowadzanie zajęć przy wykorzystaniu zasobów internetu lub specjalnych programów. Do jej utworzenia potrzebują Państwo odpowiedniego wyposażenia w postaci mebli: ławek i krzeseł – najlepiej z regulacją wysokości, która pozwoli przyjąć każdemu uczniowi ergonomiczną postawę. Do najważniejszych elementów należy jednak odpowiedni sprzęt komputerowy.
W szkolnej pracowni komputerowej nie może zabraknąć jednostki centralnej, czyli komputera stacjonarnego. W związku z rozwojem sprzętu informatycznego taka technologia obecnie jest zamknięta w kompaktowej obudowie, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca i przestrzeni roboczej na blacie biurka. W zależności od rodzaju sprzętu i parametrów technicznych sprzęt będzie łączył się z siecią bezprzewodowo lub poprzez dedykowane złącze.
Utworzenie pracowni komputerowej w szkole to stosunkowo korzystne cenowo rozwiązanie, które pozwala w sprawny sposób prowadzić lekcje informatyki lub inne zajęcia lekcyjne. Sprzęt może być zakupiony z pieniędzy otrzymanych z programu rządowych dofinansowań, dzięki czemu wydatki związane z wyposażeniem pracowni komputerowej będą mniejsze. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo zarówno komputery nowe, jak i modele poleasingowe przeznaczone do pracowni szkolnych.
Przy zakupie komputerów stacjonarnych należy jednak liczyć się ze stosunkowo dużym zużyciem energii elektrycznej, które w przypadku tych urządzeń, może mieć przekład na koszty utrzymania pracowni.
Zyskującym popularność rozwiązaniem jest utworzenie w szkole pracowni terminalowej. Terminale to niewielkich rozmiarów urządzenia, które zrewolucjonizowały obecny sposób wyposażenia sal informatycznych za sprawą nowoczesnej technologii, która pozwala integrować pracę uczniów z widokiem ekranu nauczyciela. Urządzenia podłączone są do wspólnego serwera, dzięki czemu osoba prowadząca zajęcia może współdzielić swój pulpit z podopiecznymi.
W pracowni terminalowej poza kompaktowymi urządzeniami zastępującymi jednostkę centralną powinien znaleźć się również serwer usług terminalowych, a także pozostały sprzęt, taki jak: monitory komputerowe, myszki, klawiatury czy słuchawki.
Zakup sprzętu do pracowni terminalowej w dłuższym czasie może przynieść korzystny zwrot z inwestycji. Terminale cechuje niższe zużycie energii elektrycznej, niż ma to miejsce przy korzystaniu z tradycyjnych jednostek centralnych. Urządzenia są również tańsze, dlatego ich zakup przy kompletowaniu stanowisk dla wielu uczniów może opłacać się bardziej w porównaniu do zakupu komputerów stacjonarnych.
Warto podkreślić również możliwości, jakie terminale zapewniają wychowawcom w trakcie prowadzenia zajęć. Nauczyciel może w łatwy sposób sprawdzać zadania oraz postępy pracy uczniów, dzieląc z nimi pulpit komputera poprzez podłączenie do wspólnego serwera głównego.
Email: kontakt@kapitankredka.pl
Tel: 579 579 550
Kapitan Kredka sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 40
42-218 Częstochowa
NIP 5732942141
KRS 0001024161