Strefa wypoczynku – zorganizowana w szkole, w przedszkolu lub w domu – powinna stanowić odpowiedź na najważniejsze potrzeby malucha. Musi być to komfortowe miejsce, gwarantujące dziecku poczucie bezpieczeństwa i możliwość wyciszenia emocji. W jaki sposób można więc taki kącik zaaranżować?
Wypoczynek spełnia kluczową rolę w rozwoju psychicznym i fizycznym dziecka. Jednocześnie do form relaksu zalicza się nie tylko sen, ale także np.: układanie puzzli, spędzanie czasu w samotności, czy poświęcanie się kolorowankom i książeczkom. Strefa wypoczynku powinna odpowiadać konkretnym potrzebom dzieci, które będą z niej korzystać. Dodatkowo musi ona spełniać uniwersalne funkcje:
Warto jednak mieć na uwadze to, że wraz z wiekiem potrzeby dziecka będą ulegać zmianie. Determinuje to konieczność dopasowania aranżacji strefy do aktualnego etapu rozwoju, na jakim maluch się znajduje.
Aranżację strefy wypoczynku dla dziecka warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego miejsca w danym pomieszczeniu. Taki kącik powinien być wyraźnie oddzielony od strefy przeznaczonej do nauki lub zabawy. Można wyznaczyć granicę przestrzeni do wypoczynku przy pomocy maty piankowej lub mebelków. Warto również zadbać o to, by kącik nie był wystawiony na działanie zbyt intensywnego światła i hałasu. W jego okolicy powinna panować spokojna i nastrojowa atmosfera, którą można wykreować np. przy pomocy dodatkowych lampek.
Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, aranżowanie strefy wypoczynku powinno być dopasowane do potrzeb dziecka na konkretnym etapie rozwoju. Konieczne będzie więc wykorzystanie odpowiednich mebli, akcesoriów, a nawet pomocy dydaktycznych, by przestrzeń relaksu była praktyczna i atrakcyjna. Jak więc powinna ona wyglądać?
Dzieci w tym okresie rozwijają się wyjątkowo intensywnie. Ważne jest więc dostarczenie im miejsca do wyciszenia emocji, które będzie również wspierać ich integrację sensoryczną. Idealnymi elementami wyposażenia mogą więc być:
Świetnie sprawdzą się również niewielkie kanapy lub pufy, a także stoliki, przy których najmłodsi mogą poświęcać czas na rozwijanie zdolności artystycznych.
W przypadku aranżowania strefy wypoczynku dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym warto uwzględnić ich potrzeby edukacyjne. W tym okresie maluchy najczęściej rozpoczynają naukę cyferek, literek, a także uczą się odróżniać kształty. Atrakcyjna strefa wypoczynku może więc zostać wyposażona w pomoce dydaktyczne jak np. piankowe poduszki z nadrukiem cyfr, liter czy obrazujące poszczególne kształty geometryczne. Dobrym rozwiązaniem będą również piankowe klocki w różnych formach, które pobudzą kreatywność dzieci i pozwolą im na tworzenie pierwszych konstrukcji. Z kolei w kwestii doboru mebli, można śmiało stawiać na wygodne siedziska i pufy lub kształtki, które z łatwością dopasują się do każdej przestrzeni. Dla zachowania względnego porządku, w strefie relaksu mogą znaleźć się również skrzynie na zabawki czy stojaki na poduszki.
Podczas urządzania strefy wypoczynku dla dzieci w każdym wieku, ważne jest zapewnienie relaksującej atmosfery. Powinno być to miejsce sprzyjające wewnętrznemu wyciszeniu. Wobec tego dziecięca strefa relaksu powinna być odizolowana od hałasu i innych bodźców, które mogą wpłynąć na pobudzenie dziecka, a także powodować zaburzenia koncentracji.