Czym jest podłoga interaktywna i jakie ma zastosowanie?

Strona główna » Czym jest podłoga interaktywna i jakie ma zastosowanie?

Współcześnie rynek pomocy edukacyjnych daje nieograniczone możliwości. Wszelkie materiały dydaktyczne i akcesoria mają wspomagać pracę pedagogów, ale przede wszystkim aktywizować dzieci i wspierać je w rozwoju. Coraz większe zainteresowanie wzbudza więc interaktywna podłoga – czym dokładnie jest i do czego ona służy?

Co to jest podłoga interaktywna?

Podłoga interaktywna (SmartFloor) to jedno z nowoczesnych urządzeń, jakie pojawiło się na rynku pomocy edukacyjnych. Interaktywna podłoga pozwala na wyświetlanie różnorodnych gier i zabaw, które skłaniają dzieci do pozostawania w ciągłym ruchu. Zasada działania jest wyjątkowo prosta. Projektor – podłączony do komputera – wyświetla obraz na płaskim podłożu – najczęściej na podłodze. Dodatkowo SmartFloor posiada zintegrowane czujniki, które wychwytują ruchy rąk i nóg dzieci. Można powiedzieć, że to prawdziwa rewolucja zarówno w dziedzinie edukacji jak i rozrywki. Nie sposób również zapomnieć o tym, że pozostawanie w ciągłym ruchu podczas zajęć ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych. Podłoga interaktywna może więc też spełniać rolę terapeutyczną.

Podłoga interaktywna – jakie cele i założenia edukacyjne spełnia SmartFloor?

Podłoga interaktywna została zaprojektowana w ten sposób, by przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, wspierać rozwój najmłodszych. Głównym celem tego urządzenia jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej oraz czynnego uczestnictwa w zajęciach. Pozwala na wprowadzenie interesującej formy ćwiczeń, która angażuje i aktywizuje. Projektor umożliwia połączenie świata rzeczywistego z wirtualnym obrazem komputerowym. Dzięki temu podłoga interaktywna uczy poprzez zabawę, a także posiada właściwości terapeutyczne. Do głównych celów edukacyjnych, jakie można zrealizować za pomocą urządzeń SmartFloor zaliczamy:

 • rozwijanie zdolności logicznego myślenia;
 • pobudzenie kreatywności i myślenia abstrakcyjnego;
 • zachęcenie do aktywności fizycznej;
 • wsparcie integracji sensorycznej;
 • aktywizowanie zmysłów i usprawnianie orientacji przestrzennej;
 • poprawa sprawności oraz szybkości.

Jak więc łatwo można zauważyć, podłoga interaktywna jest całkiem nowym sposobem na prowadzenie zajęć. Nie tylko gwarantuje ich interesującą formułę, ale także angażuje uwagę dzieci i pobudza kreatywność. Warto podkreślić, że interaktywna podłoga sprawdzi się nie tylko w przedszkolu, ale także i w szkole. Wówczas będzie ona stanowić alternatywną metodę nauczania materiału z wielu różnych przedmiotów, lub też będzie wsparciem dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Ile kosztuje podłoga interaktywna?

Ceny tych innowacyjnych urządzeń są zróżnicowane. Zwykle zależą one od rodzaju i funkcjonalności podłogi interaktywnej. Standardowo SmartFloor to wydatek od 11 500 do 19 699 zł. Naturalnie im bardziej zaawansowane urządzenie i im więcej dodatkowych funkcjonalności posiada, tym będzie droższe. Z pewnością jednak rozwiązanie to warte jest swojej ceny – dzieci z entuzjazmem zareagują na tego typu formę aktywizacji, rozrywki i nauki.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Zapisz się na newsletter

  Katalog Aktywna Tablica

  Email: kontakt@kapitankredka.pl

  Tel: 579 579 550

  Kapitan Kredka sp. z o.o.
  ul. Dąbrowskiego 40
  42-218 Częstochowa

  NIP 5732942141
  KRS 0001024161

  Designed by: Proformat