Jak komputery i laptopy mogą pozytywnie wpływać na proces nauki dziecka?

Strona główna » Jak komputery i laptopy mogą pozytywnie wpływać na proces nauki dziecka?

Wyjątkowo szybki rozwój technologii informacyjnej nie pozostaje bez wpływu na proces edukacji. Okazuje się, że spośród wszystkich posiadaczy komputera lub laptopa, aż 69% z nich wykorzystuje go do nauki lub wykonywania obowiązków zawodowych. Nie da się więc zaprzeczyć, że laptopy i komputery stały się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego z ucznia. Jednak w jaki sposób mogą one przyczynić się do poprawy efektywności nauki?

Laptopy i komputery w procesie edukacji

Z każdym rokiem udział komputerów w procesie edukacji sukcesywnie się zwiększa. Obecnie już nie tylko szkoły pozwalają uczniom na korzystanie z laptopów i komputerów. Coraz częściej na zakup tego typu sprzętu dla dzieci decydują się także rodzice. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele opinii odnośnie tego, że komputery nie będą w stanie zastąpić książek. Wiele badań pokazuje jednak, że to właśnie nauka w towarzystwie komputera, może być bardziej efektywna. Zgodnie ze statystykami aż 82% gospodarstw domowych, w których jest co najmniej jedna, niepełnoletnia osoba, posiada dostęp do komputera i Internetu. Żyjemy w dobie społeczeństwa informacyjnego, które doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że sprzęty elektroniczne w procesie edukacji odgrywają wyjątkowo ważną rolę. 

Książki czy komputer – co efektywniej wspiera dziecko w nauce?

Czytanie książek wielokrotnie było propagowane przez placówki oświatowe oraz specjalistów. Obecnie w wielu aspektach są one zastępowane przez laptopy i komputery, które gwarantują znacznie większą funkcjonalność. Sprzęty te nie tylko organizują, ale także optymalizują cały proces kształcenia dzieci. Można nawet powiedzieć, że jeden laptop skupia w sobie możliwości kilkunastu innych materiałów dydaktycznych. Zgodnie z opiniami wielu specjalistów, komputery szkolne i laptopy przede wszystkim kształtują zdolność myślenia twórczego w o wiele większym stopniu niż książki. Sprzęty te pozwalają na kreowanie animacji, interesującej grafiki i projektów, które następnie mogą zostać ocenione przez nauczycieli. Jednak efektywność laptopów i komputerów we współczesnej edukacji przejawia się na znacznie większej ilości płaszczyzn. Ich przewaga nad książkami wynika przede wszystkim z:

  • stałego i nieograniczonego dostępu do informacji z różnych dziedzin;
  • gier i platform edukacyjnych, z których mogą korzystać uczniowie;
  • wygody – noszenie laptopa zwykle jest o wiele bardziej komfortowe dla uczniów niż plecak wypełniony ciężkimi podręcznikami;
  • przekazywania informacji w atrakcyjnej formie – tekst, ale także zdjęcia, filmy lub animacje.

Komputery i laptopy wpływają również w większym stopniu na kształtowanie się procesów poznawczych i rozwój kreatywności, w porównaniu do książek. Za pomocą odpowiednich programów uczniowie mogą wykonywać skomplikowane obliczenia, poszerzać wiedzę z interesujących ich tematów czy poświęcać się swoim pasjom i zainteresowaniom. Laptopy i komputery w procesie edukacji są wszechstronnym narzędziem dydaktycznym, które pomoże dzieciom efektywniej się uczyć i rozwijać.

Laptopy i komputery dla dzieci – jak zachować równowagę pomiędzy edukacją i rozrywką?

Jednym z największych dylematów rodziców, którzy zdecydowali się na zakup komputera dla dzieci, jest zachowanie zdrowego balansu pomiędzy edukacją i rozrywką. Jak wiadomo, dziecko nie będzie mogło oprzeć się pokusie grania w ulubione gry, czy też obejrzenia kreskówki. W tym wypadku to właśnie komputer i laptop stanie się głównym narzędziem rozrywki i może stracić swoje znaczenie jako materiał dydaktyczny. Laptop do szkoły powinien spełniać określoną funkcję, którą jest pomoc w nauce, a rozrywka powinna zostać odłożona na inny czas. Pomocne w zachowaniu balansu pomiędzy jednym a drugim może okazać się wyznaczenie dziecku ram czasowych. Pociecha powinna wiedzieć, kiedy jest czas na odrabianie lekcji i wykonywanie szkolnych projektów, a kiedy może od nich odpocząć.
Ważne jest to, by rodzice pomogli wyrobić dziecku zdrowe nawyki i wyznaczali rozsądne granice podczas korzystania z laptopów i komputerów. Przydatne mogą okazać się różnorodne programy rodzicielskie i zapory sieciowe, które pomagają monitorować czas i aktywność dziecka w sieci. Dzięki temu laptopy i komputery szkolne będą spełniały swoją rolę i wspierały dziecko w edukacji, jednocześnie pomagając mu w rozrywce i pielęgnowaniu swoich pasji.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zapisz się na newsletter

    [mailpoet_form id="1"]

    Katalog Aktywna Tablica

    Email: kontakt@kapitankredka.pl

    Tel: 579 579 550

    Kapitan Kredka sp. z o.o.
    ul. Dąbrowskiego 40
    42-218 Częstochowa

    NIP 5732942141
    KRS 0001024161

    Designed by: Proformat